Detailed results of matches played in the Ellam Trophy competition

 

28 Mar 18 (A) Wallington   Kingston 
Board One Daniel Young (183) 0 1 M.W. Healey (207) 
Board Two Ali Anvarinaeini (169) 1 0 J.P. Foley (182) 
Board Three Owen Phillips (162) ½ ½ J.M. Way (172) 
Board Four Armel Collard (149) 1 0 P.J. Roche (163) 
Board Five Henry Yu (145) 1 0 N. Maxwell (159) 
Board Six John Polanyk (138) 0 1 P.J.J. Gibbons (156) 
Board Seven Graham Wallis (139) 0 1 J.M. Eckert (152) 
Board Eight Geoff Hurst (125) 0 1 K.F.H. Inwood (153) 
Board Nine Robert Davies (114) 0 1 N.D. Grey (142) 
Board Ten Jim McGing (121) 0 1 G.M. Tasbasi (140) 
 

05 Mar 18 (B) Redhill 2 5 Wallington 
Board One G.M. Stearn (158) ½ ½ Daniel Young (183) 
Board Two M. Loftus (160) ½ ½ Owen Phillips (162) 
Board Three J.R. Moore (147) 1 0 Steve Ashworth (146) 
Board Four K. Patel (119) 0 1 Henry Yu (145) 
Board Five I. Bodsworth (91) 0 1 John Polanyk (138) 
Board Six (Default) 0 1 Robert Davies (114) 
Board Seven P. Swift (e80) 0 1 Gregory Yu (102) 
 

07 Feb 18 (B) Wallington 3 4 Crystal Palace 
Board One Daniel Young (183) ½ ½ J.M. Bennett (190) 
Board Two Nick Edwards (167) 0 1 M. Orlovska (188) 
Board Three Kavitha Appulingam (156) ½ ½ G.D.J. Keane (189) 
Board Four Steve Ashworth (146) 0 1 J. Ranga (174) 
Board Five Kevin Gu (146) ½ ½ J.M. O'Neill (170) 
Board Six John Polanyk (138) 1 0 D.C. Fewkes (148) 
Board Seven Graham Wallis (139) ½ ½ C.P.J. Bernard (131) 
 

17 Jan 18 (B) Wallington   Kingston 
Board One Nick Edwards (165) ½ ½ J.M. Eckert (152) 
Board Two Kavitha Appulingam (161) ½ ½ K.F.H. Inwood (149) 
Board Three Steve Ashworth (e148) ½ ½ S. Moss (144) 
Board Four Armel Collard (152) 0 1 N.D. Grey (144) 
Board Five John Polanyk (135) 1 0 E. Mospan (121) 
Board Six (Walkover) 1 0 (Default) 
Board Seven (Walkover) 1 0 (Default) 
 

28 Nov 17 (B) Streatham   Wallington 
Board One R.W. Haldane (192) 1 0 Owen Phillips (161) 
Board Two L.M. Hylands (168) 1 0 Nick Edwards (165) 
Board Three A. Attianese (167) ½ ½ Kavitha Appulingam (161) 
Board Four M.G. Smith (166) 1 0 Srikanta Sharma (e150) 
Board Five J.T.K. Patel (158) 1 0 Sylvia Chidi (133) 
Board Six T. Olutola (144) ½ ½ Kevin Gu (138) 
Board Seven A.P. Romeril (133) ½ ½ Robert Davies (116) 
 

12 Oct 17 (B) South Norwood 1 3 4 Wallington 
Board One R.A. Harris (193) 0 1 Daniel Young (180) 
Board Two T. Oozeerally (182) 1 0 Owen Phillips (161) 
Board Three R.J.D. Reddin (163) ½ ½ Steve Ashworth (e148) 
Board Four H.M. Cath (161) 1 0 Srikanta Sharma (e150) 
Board Five S.D. Lea (147) ½ ½ Armel Collard (152) 
Board Six B.S. Miles (115) 0 1 Sylvia Chidi (133) 
Board Seven D.J. Howes (113) 0 1 Kevin Gu (138) 
 

4 Oct 17 (A) Wallington 7 3 Redhill 
Board One Daniel Young (180) ½ ½ P.D. Kemp (198) 
Board Two Owen Phillips (161) 1 0 C. Atako (192) 
Board Three Kavitha Appulingam (161) 0 1 D.J. Grant (192) 
Board Four Steve Ashworth (e148) ½ ½ K.J. Thurlow (175) 
Board Five Srikanta Sharma (e150) 0 1 C.I. Howell (169) 
Board Six Armel Collard (152) 1 0 G.M. Stearn (161) 
Board Seven Sylvia Chidi (133) 1 0 M.G. Howell (146) 
Board Eight Graham Wallis (137) 1 0 S.C. Howell (143) 
Board Nine John Polanyk (135) 1 0 K. Patel (121) 
Board Ten Geoff Hurst (120) 1 0 (Default)